5.8.22

קראתי את הַכַּלְבָּה של פילאר קינטנה

שם הספר: הכלבה
שם המחברת: פילאר קינטנה

La Perra
by Pilar Quintana

מספרדית: מיכל שליו
מהדורה ראשונה, מרץ 2022
מספר עמודים: 112 

דף הספר בהוצאה לאור

ספר גדול בפורמט פיזי קטנטן. ספר כואב ומדויק. מה שנקרא "כתוב נכון" ולכן הוא פוגע בול במרכז הלב... והלב זולג.

חובה עלי כמובן לנמק ולהסביר מה זה "כתוב נכון". לצורך כך אני רוצה לבצע בספר נתיחת פוסט מורטום, וזאת בתקווה דווקא להחיות את הספר המצוין הזה. 

"כתוב נכון" משמע קודם כל כתוב נכון באופן טכני; נצמד לכללי הז'אנר ומקפיד עליהם. מה שעושה את הקריאה לחוויה, למרות הסתירה לכאורה שבין אמנות (רגשות, חופש, אי-רציונליות) ובין טכניקה מהודקת, היא אותה יכולת עילאית לרקום בתוך המסגרת סיפור/הוויה/בני אדם שנוגעים בנימי הנפש. 

בספר הזה יש גיבורה שחיה את חייה (העבר- you were) נתקלת במציאות (הווה- you are ) וכתוצאה מכך מגלה ונעשית מודעת לאמת של עצמה (העתיד-  you will be ).

הגיבורה חייה את חייה בסוג של "זורמים... נו, הכל טוב" - חוסר מודעות מבורך.
לפתע ובכאילו באקראי מזדמן לחייה טריגר שילך ויתפתח עד להיותו הקטליזטור שיהפוך את השדים המשתוללים שמאיימים לחדור את קליפת חוסר המודעות שלה למודעות כואבת אך משחררת ומשנת חיים.  

העלילה מתגלגלת מהטריגר שמופיע כבר במשפט הראשון של הספר והוא שיניע את העלילה - "מצאתי אותה שם הבוקר, שוכבת על הגב". כך באופן תמציתי ומדויק ועד הסוף שבו דמריס הגיבורה מתעמתת, מתמודדת ונעשית מודעת לכך שכן, היא רוצחת. וכן, ככה נראית רוצחת: אישה הגונה ואמהית, חרוצה, ישרת דרך, טובת לב ואוהבת אבל גם מקנאה וגם כועסת וגם עצובה. כן, החיים מורכבים; ולא, לא הכל שחור לבן. 

הכלבה היא הטריגר, היא הקטליזטור, היא הכלי שיעמת את הגיבורה עם המציאות. היא החיה שתציל אותה.
האמת כל כך כואבת וקשה שדמריס לא מסוגלת, לא רוצה ולא יכולה שלא להדחיק אותה. החיה היא שתגרום לדמריס הגיבורה להסיט את הווילונות המטאפוריים ולראות את האמת.

כשהגיבורה, בעברה כילדה, שהיא בת כפר יתומה, נחשלת, עשוקה ועניה מתפעלת מהציורים שמודפסים על הווילונות (!) בחדרו המפואר של חברהּ, הילד העירוני העשיר (שטבע בים ומת בזמן משחק משותף) הוא אומר לה שעיטור הווילונות לקוח מספר הג'ונגל ומסביר “יש גם ספר והוא על ילד שהלך לאיבוד ביער והחיות הצילו אותו”. ואז “דמריס פרצה בצחוק כי זה בלתי אפשרי.” 

וזהו הסינופסיס:

  1. אישה (עקרה- גם בפועל וגם כמטאפורה) עוברת בדרך (כלומר חייה את חייה) ולפתע (במקריות) מזדמן לידיה גור כלבים (שמסתבר שהיא נקבה. אנשים מעדיפים גורים זכרים כי נקבות נכנסות להריון וזאת בעיה) והיא מאמצת אותה.
  2. היא אוהבת את הגורה שלה. היא מגדלת אותה בדאגה וחום  
  3. הכלבה מתבגרת ולכאורה בוגדת בה. כי המציאות היא המציאות וכי הכלבה היא כלבה. BITCH. היא בורחת ונעלמת וכשהיא חוזרת היא בהריון.וכשהיא ממליטה היא מתגלה כאמא גרועה מאד.
  4. הגיבורה מנסה להרחיק את הכלבה הבוגדת. היא מנסה לגרש אותה (לא להתמודד עם המציאות)
  5. בכל פעם הכלבה חוזרת (3 פעמים- כמו בכל תסריט טוב)
  6. הגיבורה מנסה להתעלם מהכלבה. להעניש אותה. לשנות את ההתנהגות שלה. הכלבה חוזרת לסורה. (כלומר הגיבורה מנסה להתעלם מהאמת הפנימית שלה ללא הצלחה. בכל פעם האמת צצה ומנקרת על סף התודעה שלה)
  7. עד שהכלבה קורעת את וילונות ספר הג'ונגל האהובים של הילד המת למעלה משלושים שנה. כלומר קורעת את הווילונות מעיניה,  ועכשיו בעיניים פקוחות אין לה ברירה אלא לראות את האמת. למה היא לא עצרה את ניקולסיטו מלהתקרב למצוק- כי החיים נתנו לו מה שהחיים גזלו ממנה- היא קינאה בו ולכן נתנה לו לצנוח אל מותו. 

    “הכיור לא היה גדול והיא נאלצה לשפשף את הווילונות בחלקים, כשגבה כפוף וידיה נעות בכוח, שוב ושוב, עד שהקצף הוציא את הלכלוך והמים זרמו צלולים, וכך עם כל חלקי הווילון, הגב כואב, ידי הגבר המגושמות שלה מקרצפות ללא הרף, בעודה חושבת שלא משלמים לה על העבודה הזו ושזה נכון שהיא קינאה בניקולסיטו, אבל לא בגלל מגפי הגומי או הדברים היפים שהיו לו, החולצות החדשות, הצעצועים שהביא לו ישו הילד, הווילונות וכיסוי המיטה של "ספר הג'ונגל", אלא כי הוא גר עם ההורים שלו, אדון לואיס אלפרדו, שהיה אומר לו "אלוף, בוא נעשה הורדות ידיים" ותמיד הרשה לו לנצח, וגברת אלווירה, שחייכה כשראתה אותו מתקרב והעבירה יד בשערו כדי לסדר אותו. היא גם אמרה לעצמה שהגיעו לה כל המבטים העקומים של האנשים, כל החשדות וההאשמות וכל המכות של דוד אליאסר, שהיה צריך להרביץ לה יותר פעמים ויותר חזק”  

שתי הערות לפני סיום:

האחת- הטבע הסוער (הנוף, האוקיאנוס השקט הרוגש, הגאות, השפל, האקלים הבלתי יציב, סערות מזג האוויר, הרטיבות הדשנה, הבוץ, הג'ונגל וכל מה שרוחש בו) שמהווה את התשתית שעליו יושב הסיפור, הילך עלי, ילדת הצחיחות הארצישראלית, קסם רב.     

השנייה- אני לא מתיימרת לומר איך נכתב הספר, אבל בדקתי ולמדתי שפילאר קינטנה היא תסריטאית באוריינטציה המקורית שלה. 

 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

קראתי את רעש של דניאל כהנמן, אוליביה סיבוני וקאס סאנסטיין

  שם: רעש מספר עמודים: 384 שם המתרגם: עפר קובר תאריך הוצאה: 2022 ז'אנרים עיון • ניהול ועסקים • משא ומתן וקבלת החלטות שם באנגלית Noise שם...